História obce

Obec Jánovce sa nachádza v strede historického Spiša. So starým osídlením patrila do Stolice X. spišských kopijníkov. Pozostáva z miestnej časti Machalovce, ku ktorej boli pripojené roku 1913 Čenčice. Je to neveľká obec s počtom 1024 obyvateľov, ktorá je vstupnou bránou do okresu Poprad. Hraničí s okresmi Levoča, Spišská Nová Ves a Kežmarok.

Stopy osídľovania obce siahajú do dávneho praveku. Ich históriu i súčasnosť nám približujú nasledujúce stránky tejto publikácie, ktorá je vydaná pri príležitosti významného výročia. Usilovali sme sa v nich zachytiť všetky významné udalosti od prvej písomnej zmienky ich vzni­ku.

Nie každý deň, ale ani roky, možno považovať za chvíle slávnostné, úspešné, hodné zamys­lenia. No rok 1997 je takým. Je ním preto, že pripomína:

• 685. výročie prvej písomnej zmienky o obci Jánovce
  • 788. výročie prvej písomnej zmienky o obci Machalovce
  • 723. výročie prvej písomnej zmienky o obci Čenčice
  • a tiež preto, že boli zhotovené nové symboly obce: erb, vlajka, pečať.

Životné medzníky vo vývoji spoločnosti a duchovnom povznesení národov a národností patria k nezabudnuteľným epopejam dejín. Nie je to veľké, okrúhle výročie, ale predsa si zasluhuje našu pozornosť. Ved ide aj o živý monument aj predchádzajúcim pokoleniam. Každý človek je členom spoločnosti, prináleží celému ľudstvu. Civilizácie sa rodia, rastú a umierajú. Ale ako vlny prílivu prenikajú viac na pobrežie, tak aj ľudstvo kráča napred cestou histórie. Sme dedičmi predchádzajúcich pokolení a máme účasť na dobrodeniach práce našich súčasní­kov, a tak máme povinnosti voči všetkým a nemôžeme sa nestaral’ o tých, čo prídu rozšíriť kruh ľudskej rodiny. Všeobecná spolupatričnosť skutočne jestvuje a je pre nás dobrodením, ale aj povinnosťou.

Povinnosťou, aby si navzájom boli nápomocní. Pomáhali si útechou, dobrou radou, alebo napomenutím. Vďaka patrí všetkým, ktorí nás priviedli do dnešných dní.

Významné osobnosti

1. Mikuláš z Levoče (Nicolaus de Leutsa)

maliar (15. st.) Patril medzi významných gotických maliarov na Slovensku. Jeho najvýznam­nejším dielom, ktoré sa mu prisudzuje na základe štylistickej analýzy, sú maľby oltárov o.i. Madona popradská a oltár v Jánovciach.

2. Hadbavný Štefan Romuald

10.11. 1714 Jánovce-Machalovce – 30. 8.1780 Červený Kláštor. Od 1744 člen kamaldulského konventu v Červenom Kláštore – kláštorný archivár, knihovník, zapisovateľ, hospodársky správca a duchovný poradca. Pokladá sa za autora latinsko-slovenského slovníka a stručného návodu k slovenskej gramatike. Zbieral pramene k dejinám Červeného Kláštora, ktoré vydal C. Wagner.

Meniny má Jaroslava

Zajtra má meniny Jaroslav, Aristid, Tulius, Aristída, Tulia